OPRAVA DŘEVĚNÝCH OKEN

Oprava povrchu dřevěných oken s celkovým odstraněním nátěru a jeho novým provedením. Následující postup je vhodný pro většinu dřevěných oken ošetřených silnovrstvými lazurami. Zvládne to i domácí kutil. Pokud použijete naše produkty bude pro vás oprava oken zábavou.

 

1.

ZJIŠTĚNÍ VAD OKNA

Po ukončení životnosti nátěru, kdy je jeho poškození takové, že některá místa již nejsou nosná a neumožňují přetření bez nutnosti jeho odstranění, musíte přistoupit k celkové renovaci.

 č.1
 č.2
 č.3
 č.4

 

2.

APLIKACE ODSTRAŇOVAČE STARÝCH NÁTĚRŮ

Na plochu naneste odstraňovač starých nátěrů. Natírejte sytě v silnější vrstvě. Ve většině případů se odstraňuje pouze pohledová plocha, protože hrana směrem k silikonu drží. Odstraňuje se většinou v místech kousek nad okapnicí.

 č.5
 č.6
 č.7

 

3.

ODSTRANĚNÍ STARÝCH NÁTĚRŮ

Po cca. 10 minutách začne přípravek působit a barva začne měknout. Proces je závislý ne několika faktorech. Čím vyšší teplota – tím rychlejší reakce. Nejsnáze se barva odstraňuje pokud je odstraňovač nanesen v silnější vrstvě a rychleji reaguje na místech, kde nemá barva již dostatečnou přilnavost. Když je nátěr dostatečně narušen, přistupte k jeho odstranění. K tomu slouží nejlépe nějaký druh škrabky, nebo kovová špachtle. Postupujte s citem, aby nedošlo k hlubšímu poškrábání dřeva.

 č.8
 č.9
 č.10

 

V místech, kde nebyla dostatečná vrstva odstraňovače, nebo barva více držela proveďte ještě jednou jeho natření a zbytky co nejvíce odstraňte.

 č.13

 

Po celkovém odstranění starého nátěru plochu přebruste vibrační bruskou, tím odstraníte veškeré zbytky barev. Bruste nejprve brusným papírem o hrubosti P100 a poté P150. Hrany dobruste ručně do ztracena.

 č.17
 č.18

 

4.

RENOVACE DŘEVA

Místa, kde došlo k prasknutí dřeva vytmelte dvousložkovým polyesterovým tmelem s dřevní moučkou (v daném případě BKP), nechte zaschnout a přebruste.

 č.19
 č.20

 

5.

IMPREGNACE DŘEVA

Po důkladném přebroušení natřete plochu nátěrem Painttex PXG110 v příslušném odstínu. Po jeho zaschnutí ji lehce přebruste jemnou brusnou houbičkou. Povrch bude hladší. Doba schnutí je závislá na okolí teplotě cca.1 - 4 hodiny.

 č.25

 

6.

OCHRANA PŘIZNANÝCH SPOJŮ

Do přiznaných spojů naneste přípravek pro jejich ochranu Painttex spárový tmel. Přebytek setřete prstem a nechte zaschnout. V případě, že bude spára širší a nebude dobře utěsněná, tak tento krok proveďte ještě jednou. Přípravek je vodou ředitelný a po zaschnutí je průhledný, tím pádem nebude vadit, pokud ulpí částečně na ploše.

 č.21
painttex
 č.23
 č.24

 

7.

NATÍRÁNÍ OKEN

Po zaschnutí Painttex spárového tmelu proveďte 2 – 3 nátěry materiálem Painttex Optima v příslušném odstínu. Mezi jednotlivými vrstvami nechte interval 3-4 hodiny pro zaschnutí a mezi nimi proveďte vždy mezibrus jemnou brusnou houbičkou. Materiál Painttex Optima je vodou ředitelná středněvrstvá lazura s yvsokou odolností. Vytváří tenký film, který je v budoucnu lehce opravitelný.

renovace oken
painttex optima barva na dřevo

 

UPOZORNĚNÍ: Nepracujte na přímém slunci a při vysokých teplotách.